AutiSpektrum Egyesület
  • infopont

    8200 Veszprém, Stromfeld u. 9/F

  • Telefon

    06-70-670-17-16

  • E-mail

    auticsop@gmail.com

Balázs Anna: Autista a testvérem

Angliai szakemberek – akik autista gyermekekkel és családjaikkal foglalkoznak – két kis könyvet írtak az autista gyermekek testvérei számára. Ezekbõl a könyvecskékbõl született ez a kötet. Az a célja, hogy segítséget nyújtson a gyerekeknek abban, hogy megértsék, és hogy másoknak is meg tudják magyarázni, mi a baj fogyatékos testvérükkel. Ajánlott ez a könyv minden gyereknek, és a szülõknek, pedagógusoknak is, akik segíthetnek a könyv olvasásakor, és maguk is felhasználhatják gyermekek és felnõttek közötti, esetleg gyermekcsoportban történõ beszélgetésekhez vagy tanácsadásnál.

Balázs Anna: Az autizmus korszerű szemlélete

Az autizmus korszerû szemléletében a szerzõ elsõsorban az alapellátásban dolgozók szempontjai szerint foglalja össze az autizmusról 1991-ig rendelkezésre álló legfontosabb ismereteket.

Clare Sainsbury: Marslakó a játszótéren
A könyv az Asperger-szindrómával élő gyerekek iskoláskori problémáiról szól, hangsúlyozottan az érintettek szemszögéből. Szinte minden olyan témát érint, ami iskolás- vagy gyermekkorban aktuális lehet: a diagnózishoz jutás fontosságát, a tanítási módszereket, az iskolai szünetekben az autista gyerekeket érő kihívásokat, az iskolatársakhoz való viszonyt, a magatartászavarokat, de külön fejezet szól arról, hogyan kell felkészülni az iskoláskor utáni évekre, vagy arról: hogyan beszéljünk az Asperger-szindrómáról másoknak. Könyvét az író mindenkinek szánja, akit érdekel az autizmus, de olvasóként elsősorban mégis azokra a pedagógusokra és szülőkre számít, akiknek gyermeke Asperger-szindrómával, vagy „magasan funkcionáló” autizmussal él.
D. Williams: Eszmélés
Az autizmus kikapcsolja a gondolkodásomat és a kíváncsiságomat – ha hagyom. Sokáig így történt, mire rájöttem egy nagyon fontos dologra: az autizmus nem én vagyok. Megpróbál megakadályozni abban, hogy saját magam legyek. Megpróbál megfosztani az élettõl, a barátságtól, a gondoskodástól, a közös dolgoktól, az érdeklõdés kimutatásától, a intelligencia használatától, a szeretettõl…megpróbál élve eltemetni. Egy negyedszázados élet után rájöttem: képes vagyok harcolni az autizmussal és legyõzhetem!
Dr. Stefanik Krisztina – Havasi Ágnes – Őszi Tamásné: Segítség és segítők az autizmussal élő emberek hétköznapjaiban
Az Autizmus füzetek sorozat új kötete, megjelent 2011-ben. Ez a kiadvány gyakorlat-centrikus szakmai útmutató az autizmussal élő gyermekek, felnőttek ellátásában résztvevő segítők számára. Olyan alapvető szakmai információkat és a mindennapokban azonnal hasznosítható stratégiákat tartalmaz, melyek az ellátórendszer bármely szintjén, bármely intézménytípusban alkalmazhatók.
Dr. Rita Jordan: Autizmus társult értelmi sérüléssel
Olyan fontos témákat fed le gyakorlati segítséget is nyújtva, mint a kettõs diagnózis hatásai, jellemzõ viselkedés és fejlõdés, szociális interakció elõsegítése, oktatással kapcsolatos ellátás, a problémás viselkedés megértése, megelõzése és kezelése, szülõk támogatása, szexualitás és a felnõttkorba való átmenet.
Ellen Notbohn: Tíz dolog
„Az autizmus világa sokaknak még ismeretlen világ. Nekik azt üzenem, hogy az autizmus önmagában nem félelmetes. Akkor riasztó, ha olyanok közt vagyunk, akik nem értik ezt a világot, ha mi magunk sem értjük az autizmust, és ha nem kapjuk meg a számunkra szükséges segítséget, ami elérhető lehetne. Nem tagadom, hosszú út áll még azelőtt, aki most teszi meg az első lépéseket az autizmus világában. Hosszú, ismeretlen útra pedig sohasem indulunk útikönyv nélkül. Ez a könyv iránytű lehet olyan kereszteződésekben, ahová valószínűleg meg fogtok érkezni, de a könyv segítségével könnyebb lesz tájékozódni. Az út kevésbé lesz ismeretlen, így kevésbé lesz ijesztő. Vannak, akik jól ismerik az autizmusból fakadó nehézségeket, és biztosan számtalan sebet szereztek már. Sok-sok fájdalom érte őket. Beszéljen ez a könyv helyetük és gyermekeik helyett, hiszen olyan sok embert kellene, hogy elérjen az üzenet.”
Eric Schopler: Életmentő kézikönyv
A szerzõ 350 anekdotát elemez és értelmez szakmai szempontból, amelyekben autisztikus spektrumzavarral élõ gyermekek és fiatalok szülei számolnak be viselkedésproblémák hatékony, egyéni megoldásáról, mint pl. az étkezési, alvási szobatisztasági nehézségek, a kommunikáció zavarai vagy az agresszió. Ez a nagyon hasznos, ugyanakkor élvezetes, olykor izgalmas könyv igazi segítséget jelent, egyben a súlyos problémák elméleti, módszertani megközelítésének és megoldásának gazdag, konkrét és tanulságos tárháza.
Fleischmann: Carly hangja
Az autizmussal élő Carly 11 évig nem tudott a környezetével kommunikálni, majd egy nap megtörtént az áttörés. Autista vagyok, de nem ez határozza meg igazi énemet, és az életemet. Sok nehézséggel kellett szembenéznem, ám lassan de biztosan legyőztem az akadályokat. Sokszor előfordul, hogy már-már feladnám, de küzdelem nélkül semmi sem lennék. A Carly hangja egy mozgalom elindítója. Szimbolikus történet a belső hang kereséséről, mely több annál, mint amit a test mutat.
G. Mesibov – V. Shea – E. Schopler: Autizmus spektrum zavarok TEACCH szemléletű megközelítése
A TEACCH az autizmussal élõ, és hasonló kommunikációs problémákkal küzdõ gyermekek kezelésére és oktatására kialakított program. Ennek a könyvnek a célja a TEACCH program sokoldalú leírása és magyarázata, annak szemléletnek az alapján, hogy az autizmus neuropszichológiai rendellenesség…
Gregor Károly: Üstökös
„E kis könyvecskét a 20 év 8 hónapot élt autista gyermekem emlékére írtam. Krónikája fogantatása napjától a halála utolsó percéig szól.”
Haselfux Péter: A félelem nem úr
Ez a probléma-kezelés nem a valamilyen autizmus típussal élõ ember gondolkodásmódjára jellemzõ, hanem sokkal inkább arra mutat, és ez a fontos tanulsága, hogy milyen módon, milyen eszközökkel lehet – nem ingyen, hanem nagy fáradtsággal – úrrá lenni az autizmussal élõket különösen veszélyeztetõ problémákon.
Naoki Higashida: Hát ezért ugrálok
„Ránézésre lehet, hogy nem látszik, de mi soha nem érezzük igazán, hogy a testünk a miénk. Folyton szeszélyeskedik, kivonja magát az ellenőrzésünk alól. testünkbe rekedve, vadul viaskodunk, hogy engedelmességre bírjuk.” Milyen autistának lenni? Miként tudhatjuk meg, mit gondol és érez egy autista gyermek, akinek segíteni szeretnénk? Ez a figyelemre méltó könyv, amelyet Naoki Higashida mindössze tizenhárom évesen írt, választ ad néhány kérdésre. A súlyosan autista Naoki megtanult kartonbillentyűzet segítségével, a betűkre mutogatva kommunikálni, és mondanivalója kivételes betekintést nyújt az autisták gondolkodásmódjába. Megmagyarázza az autizmussal élők sokszor elképesztő viselkedését, lehetőséget nyújt, hogy megértsük képi gondolkodásmódjukat. A zárónovella pedig minden kétséget kizáróan bizonyítja, hogy az autisták nincsenek képzelőerő, humorérzék és beleélő képesség híján. Naoki szívhez szólóan folyamodik a türelmünkért, együttérzésünkért. Könyve minden olvasónak alkalmat ad, hogy új, izgalmas nézőpontból szemlélje a világot.
Heidi Heldstab: Miért nem beszél a gyermekem?
Az elméleti hátteret az úgynevezett fa-modell jelenti, amely valamennyi későbbi gyenge teljesítményt (beszéd, érzelmek, viselkedés, olvasás, írás, matematika stb.) a koragyermekkori taktilis-kinesztetikus információk hiányos észlelésére vezeti vissza. Az ezen információk felvételében bekövetkezett zavar, vagyis „a fa csenevész gyökere” hat ki a fejlődés későbbi állomásaira, „a lombkorona” kialakulatlan voltára, ezért nevezhető a tünet-együttes speciális észlelési zavarnak. A szerzőt jellemzi a munka eredményességébe vetett hit, ez adja az erőt ahhoz, hogy esetenként kitartással folytassa a terápiát, akár éveken át. Minden esetben tapasztalható tanítványainál az egyértelmű javulás, s éppen ez fémjelzi a munkáját. Fontos körülmény a szülők bevonása, szerepe is, hiszen ők vannak a legtöbbet gyermekükkel. A szülők átveszik a terápia főbb elveit, anélkül hogy másolnák a foglalkozásokon látottakat. A könyv bevezető fejezete a járulékos zavarokat nem mutató hallássérült kisgyermekek fejlődését, fejlesztését járja körül feltehetőleg azért, mert a továbbiakban számos helyen hivatkozik a hallássérültekre, akiknél kiesik egy érzékszerv. Náluk azonban, amennyiben a korai taktilis-kinesztetikus információk észlelése zavartalan, nem lépnek fel a halló gyermekeknél tapasztalt zavarok. A második, legrészletesebb fejezetben a beszédzavarokat mutató halló gyermekekkel foglalkozik a szerző. Három altípus megkülönböztetésére kerül sor, ezek: a taktilis-kinesztetikus észlelés zavara, az észlelés intermodális feldolgozásának zavara és az észlelés szeriális feldolgozásának zavara. Az első típust taglaló alfejezetben jellemzi Heldstab részletesen az Affolter által kidolgozott fejlődési modellt, a már említett fa-modellt, amely eltér a klasszikusnak nevezett mennyiségi fejlődéstől, vagyis az életkorral arányosan kibontakozó lineáris teljesítményektől és a Piaget-modelltől, amely a minőségi változást nyújtó szakaszos fejlődési állomásokat körvonalazza. Kimerítően foglalkozik a beszéd, az olvasás, az írás, a matematikai képességek zavaraival és az alkalmazott terápiával. A terápia középpontjában az elmaradt taktilis-kinesztetikus információk pótlását szolgáló ún. vezetési terápia áll. Ajánljuk minden logopédus kollégának, az autista és a hallássérült gyermekeknél tapasztalható járulékos zavarokat mutató gyermekekkel foglalkozó szakembereknek, valamint tankönyvként a hallgatóknak.
J. Clements – E. Zarkowska: Viselkedés problémák és autizmus spektrum zavarok
Részletesen elemzik az autizmussal élõk speciális szükségleteinek minden aspektusát. Bemutatják a szükségletek kezelésének általános alapelveit, és területenként specifikus áttekintést nyújtanak a lehetséges megoldásokról.
Janoch Mónika: Problémás viselkedések megelőzése és kezelése autizmus spektrum zavarokban
Világos, tömör, nagyon hasznos és érdekes is, különösen, ha az olvasó saját problémáit ismeri föl benne, sőt maga is használni szeretné ezt az alapvető módszert mint szülő vagy mint szakember, de nincs ideje, ereje, módja a sok és terjedelmes szakirodalom áttanulmányozására.
John Elder Robison: Nézz a szemembe
Önéletrajzi ihletésű könyvében Robison megindítóan és helyenként fekete humorral fűszerezve ír az életéről. Arról, miként jutott el oda, hogy a legendás KISS együttes füstokádó gitárjainak tervezőjéből mára felelős munkaadó és családapa lehessen. Különös, tekervényes történet az övé. Helyenként azt érezhetjük, mintha egy másik bolygóról jött volna. Legtöbbször viszont inkább azt, hogy ellenállhatatlanul és mélyen emberi.
K. Barnett: A szikra
Kristine Barnett fiának IQ-ja nagyobb, mint Einsteiné, fotografikus memóriával rendelkezik, és két hét alatt egyedül megtanulta a függvénytant. Jacob kilencévesen fogott hozzá egy olyan eredeti asztrofizikai teória kidolgozásához, amelyért szakértők szerint egyszer Nobel-díjat kaphat, tizenkét esztendősen pedig már fizetésért végzett kvantumfizikai kutatásokat. Történetét azonban az teszi még inkább figyelemre méltóvá, hogy Jake rendkívüli elméje kis híján az autizmus ködébe veszett. Kétévesen, amikor állapotát diagnosztizálták, az édesanyjának azt mondták, ez a gyerek talán soha nem lesz képes önállóan bekötni a cipőjét.
Kathleen Ann Quill: Tedd – Nézd – Hallgasd – Mondd!
Szívből ajánljuk ezt a könyvet egyéni és kiscsoportos autizmusspecifikus fejlesztések tervezéséhez és kivitelezéséhez, a többségi és a speciális szolgáltatásokban egyaránt.
Kiss – Vígh – Tóth: Szociális történetek
Ebben a munkafüzetben különböző élethelyzetekhez tartozó feladatoklapok  találhatók.
Liz Hannah: Te is tudod!
Gyakorlati útmutató szülőknek, bölcsödei gondozónőknek, óvodapedagógusoknak, tanítóknak, pedagógiai asszisztenseknek, gyógypedagógusoknak az autizmussal élő kisgyermekekkel való foglalkozáshoz.
Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában
Mark Haddon bámulatos beleérzéssel ábrázolja az autista fiú végtelenül racionális gondolkodását, sajátos érzelemvilágát, s könyve izgalmas és megható olvasmány lehet gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.
Melanie Bös: Gyereklélek
„E könyv olvasóinak többségével szemben előnyben vagyok: ismerem Melanie-t és Sophie-t. Ezért a szöveg tartalmát nagyon jól és könnyen el tudom képzelni. Találóbb lenne azonban úgy fogalmazni: mindkettőjükkel ismeretségben állok. Mert mit jelent egy embert ismerni? A könyv példát szolgáltat ennek nehézségére. Mi történt volna, ha Melanie nem fedezi fel, hogy Sophie tud írni? Környezetük számára ez hallatlan meglepetést jelentett, a legtöbb pedagógus számára pedig legalábbis kétséges volt. A drágakő veszendőbe ment volna. Tovább követve ennek a kislánynak a sorsát – meglátogattam új környezetében -, azt mondhatom: a drágakő ismét elrejtődött.”
Michael Rutter: Autizmus: a kutatás és a klinikum közötti kétirányú kölcsönhatás
Az Autizmus Füzetek sorozat része.
Fiona Speirs: Ö.T.V.E.N.
Oktatási program autizmussal élő tanulók számára. Tantárgy, Tananyag, Oktatási segédeszköz, Munkafüzet – mindez egyben. A Program tartalmazza a tantárgy – önismeret, társas viselkedés és egészségnevelés – tartalmilag és mennyiségileg az autizmusra adaptált tananyagát, valamint az anyag elsajátításának cél- és feladatrendszerét, javasolt kiegészítő forrásokkal, eszközökkel. A Program az oktató és terápiás munka megkönnyítésére módszertani kézikönyvként is használható, mert az autizmussal kapcsolatos ismeretek, az autizmussal élő tanulók sérülés specifikus oktatásának elméleti és gyakorlati tudnivalói is helyet kaptak benne. A Program kiválóan alkalmazható nem csak autizmussal élők, hanem minden olyan ember számára, akiknek problémát jelent a szociális beilleszkedés, az önálló életvitel megszervezése.
Olga Bogdashina: Valódi színek
A könyv az autizmus terén fellelhetõ érzékelési és észlelési problémák hatására koncentrál, mégpedig úgy, ahogyan et maguk az autista emberek értelmezik. A kötet elsõ része azokkal a szokatlan érzékelési élményekkel és érzékenységekkel foglalkozik, amelyeket a szakemberek gyakran figyelmen kívül hagynak. A második rész a felmérést és a fejlesztést taglalja, olyan gyakorlati tanácsokkal szolgál a megfelelõ módszer és technika kiválasztásához, amelyek segítségével enyhíteni lehet a problémákat és bõvíteni az erõsségeket.
Őszi Tamásné szerk.: Babzsák fejlesztő program
A Babzsák Fejlesztő Program olyan kiscsoportos, térben, időben, tartalmában és eszközeiben előre megtervezett és megszervezett szituáció, mely alkalmas lehet az autizmussal élő gyermekek, felnőttek intézményi (pl. óvodai, iskolai), illetve természetes társas helyzetekben, szükséges szociális és kommunikációs készségeinek kialakítására, fejlesztésére és gyakorlására. A tréninghelyzet átmenetet képez az egyéni és a társas fejlesztési- és élethelyzetek között.
P. Howlin – S. Baron – Cohen – J. Hadwin: Miként tanítsuk az elme olvasását autista gyerekeknek?
Szisztematikusan lehet végighaladni a nagyszámú példán, amelyek közt finom eltérések vannak, ily módon segítve a gyermeket abban, hogy jobban megértse az emberi elméket, az emberek gondolatait, szándékait, vágyait és érzelmeit. A társas és kommunikációs rendellenességû problémák kezelésére összpontosít a kalauz.
Patricia Howlin: Autizmus – Felkészülés a felnőttkorra
Ez a könyv megoldásokat kínál az autizmusban a kommunikációval, a szociális kapcsolatokkal, a továbbtanulással, az álláskereséssel, valamint a jogi és szexuális kérdésekhez kapcsolódó nehézségekkel összefüggõ problémák csökkentéséhez vagy megoldásához. A gyakorlati megoldás módszereire összpontosít.
Rita Jordan – Stuart Powell: Autizmussal élő gyermekek megismerése és tanítása
Ez a könyv azokhoz szól, akik autizmussal élő gyermekek oktatásával és támogatásával foglalkoznak. A főbb fejezetek, melyek további témacsoportokra bontva taglalják a kérdéskört: 1. Speciális nevelési szükségletek, A fejlődésre gyakorolt hatások, A nevelés és a tanítás tranzakciós jellege 2. A fejlődés szociális aspektusai 3. A fejlődés emocionális aspektusai 4. A kommunikáció fejlesztése 5. A nyelvfejlődés 6. A gondolkodás fejlődése 7. Viselkedésproblémák kezelése 8. Tantervi kérdések.
Sandra L. Harris: Az autista gyermekek testvérei
A könyv egyaránt szól szülőkhöz és szakemberekhez. Az alábbi témákat taglalja részletesen: 1. Fiú- és lánytestvérek: Együtt és egymás mellett élés 2. Miért csinálja ezt? Az autizmus magyarázata gyermekek számára 3. Beszélgessünk: Hogyan segíthetünk gyermekeinknek megosztani gondolataikat és érzéseiket? 4. Az egyensúlyozási mutatvány: Hogyan találjunk időt családunkra, munkánkra és magunkra? 5. Gyermekjáték: Hogyan segíthetünk a gyermekeknek együtt játszani?
Schenk Lászlóné szerk.: Tanári kézikönyv
A kézikönyvet azoknak a képző szakembereknek ajánljuk, akik a programot, annak célját megismerték, azzal azonosulva képesek a saját kreativitásukat használva a mindennapi életben az autista, értelmi fogyatékos, halmozottan fogyatékos felnőttek életét rendszerszerűen fejleszteni, a hétköznapi tudásokat, ismereteket egymásra építve átadni. Nem kívánunk kész recepteket adni az egyes személyek fejlesztésére, csupán mintákat arra, hogy a rendszerszerű ismeretátadás, a fejlesztés és szinten tartás strukturált formában történhessen.” A képzés célja: autista és egyéb sokrétű függőséget okozó fogyatékossággal élő felnőttek életminőségének javítása – életvitel társas kapcsolatban, a lehető legönállóbb életvitelük kialakítása, a szakmai képzésekhez és a munkavállaláshoz szükséges személyes kompetenciák megszerzése.
Schmal Alexandra: Láthatatlanok
A könyv az autista emberekről és társadalmi környezetükről szól: szülőkről, családokról, civil szervezetekről, intézményekről. Társadalomkutatók mélyedtek el az alábbi kérdésekben: Milyen szerepet játszottak az autizmus hazai ügyében a civil mozgalmak, hogyan váltak egyre láthatóbbá az autizmussal élő emberek nehézségei? Ki számít autista embernek a közoktatás és az egészségügy rendszerében? Milyen utat jártak be a szülők és családjaik, akik autista gyereket nevelnek? Miképp vonható be az autista személy a család vizsgálatába? Speciálisan az autista fiatalok problémáit tárták fel a szülők részvételével folytatott fókuszcsoportos beszélgetések, valamint az autista fiatalok munkaerő-piaci elhelyezkedését vizsgáló kutatás.
Süveges Julianna: Együtt is távol
A könyv egy általános iskolai tanár és egy autizmussal élő kislány több éven át tartó segítő kapcsolatát mutatja be. A közös munkát nagyban segítette a mentálhigiénés képzés szemlélete. Megismerhetjük az autizmus ismérveit is Kanner-től Delacato-ig. Külön érdekessége a munkának, hogy nemcsak a kislány körüli változásokat ismerhetjük meg, hanem segítője szakmai, emberi változásaiba is bepillantást nyerhetünk. Megtudhatjuk, hogy a már vele jól bevált módszerek, hogyan épülnek be a mindennapi tevékenységébe, a tanítási folyamatba. Olvasható benne az utóbbi évek törekvései is, más autizmussal élők beszámolói, tapasztalatai. A felnőtté válás küszöbén milyen segítséget, támogatást kaphat az ilyen fiatal a környezetétől, a társadalomtól – tapasztalhatnak-e elfogadást? A hasonló helyzetben élők számára hasznos lehet megismerni az általuk bejárt utat, de izgalmas olvasmány laikusok számára is.
T. Grandin – M. Scariano: Segítség! Autizmus!
Ez volt az elsõ önéletrajz, melyet egy önálló és teljes életet élõ, szakmájában kiemelkedõ autisztikus ember írt. Bemutatja, milyen az élet az autizmus fogságában, és azt is leírja, hogyan találta meg saját, külvilág felé vezetõ útját. Boncolgatja az autizmussal élõ gyermekek kezelésének és ellátásának kérdéseit is.
Theo Peeters: Autizmus, az elmélettől a gyakorlatig
A hivatásos gondozók számára megkísérel olyan munkafilozófiát átadni, melybõl nevelési módszertant fejleszthetnek ki. Öt fontos elvet magyaráz meg – az autizmus mint pervazív fejlõdészavar a jelentés problémája kommunikáció szociális interakciók a képzelõerõ problémája – és ezek mindegyikét gyakorlati alkalmazásuk általános megvitatása is követi. A könyvben leírtakat sok találó példa segítségével még teljesebben tudja illusztrálni.
Tony Attwood: Különös gyerekek
Olyan különös ez a gyerek! Közömbös az iránt, amiért a többség lelkesedik, hidegen hagyják a korosztályát jellemzõ hobbik, ugyanakkor elsöprõ lelkesedéssel merül el saját fura kedvtelésében. Sehogy sem érti, miért kell udvariasnak lenni olyasvalakivel is, akit nem kedvel, miért nem mondhatunk ki mindig mindent úgy, ahogy azt érezzük. Az Asperger szindrómás viselkedési zavarnak a lényege az, hogy az érintett gyermek, közönyösnek, tapintatlannak, érzelemmentesnek tûnik, mivel azt a viselkedést, reagálási módot és empátiát, melyet kortársai szinte észrevétlen sajátítanak el, neki speciális tréninggel, tanulással kell begyakorolnia.
Volkmar – Wiesner: Az autizmus kézikönyve
Szakszerű válaszok a mindennapok kérdéseire az autizmussal kapcsolatban. Az autizmus elméleti és gyakorlati kérdéseinek átfogó ismertetését írták meg a Szerzők kifejezetten azzal a szándékkal, hogy az érintett szülők, családtagok és nem utolsó sorban pedagógusok számára adjanak fogódzót a mindennapi problémák megoldásában. A kötetben közérthetően és könnyen áttekinthetően szólnak az autizmusról a fogalom meghatározásától a diagnózison keresztül az esetleges gyógyszeres kezelésig mindenről, ami az érintettek számára fontos lehet, így például: – az autizmus és a kapcsolódó autizmus spektrumzavarok, mint pl. az Asperger-szindróma háttere, megbízható szűrési feltételek autizmusra, – gyakorlati információk a kiegészítő és alternatív terápiákról, – tanácsok a helyes oktatási programok kialakításához, – életkorspecifikus problémák kezelése.
W. Lawson: Szexualitás és autizmus
Bemutatja az autizmus spektrumzavarral élők viszonyát és problémáit a szexualitás mindenféle aspektusaival kapcsolatban. Kísérletet tesz arra, hogy feltárja az önismeret és a másik fél megismerésének mindennapi dolgait. Végigvezeti az olvasót a szexualitás oktatásától a randevúzásig, részletesen szól a párkapcsolatokról és saját szexualitásunk megismeréséről. Érintetteknek, szakembereknek egyaránt javasolt olvasmány.